• Bezpieczny internet

• internauta siedzący przy komputerze  Mówimy stanowcze NIE! przemocy i wulgaryzmom w internecie.

Możesz mieć wpływ i zgłaszać szkodliwe treści ► https://zglos.to/#/

"Zgłoś.to" - to inicjatywa Biura Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

ABC bezpiecznego korzystania z internetu

1. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego,
          2. Otwieraj wiadomości tylko od znajomych osób,
          3. Ostrożnie pobieraj pliki z sieci,
          4. Unikaj klikania w nieznane linki i załączniki w wiadomościach e-mail,
          5. Nie podawaj w sieci danych osobowych ani haseł, nie wysyłaj swoich zdjęć,
          6. Chroń swoje konta na serwisach społecznościowych,
          7. Stosuj trudne do odgadnięcia hasła, które są kombinacją liter i cyfr,
          8. Czytaj regulaminy,
          9. Sprawdzaj, czy strona, do której się logujesz, ma zabezpieczenie SSL,
          10. Pamiętaj, że osoba po drugiej stronie nie musi być tym, za kogo się podaje.

Poniżej prezentacja  książek, dostępnych w naszej bibliotece, o tematyce związanej z bezpiecznym korzystaniem z Internetu.

HEJT  - Czym jest? Czym się różni od krytyki? Hejterzy nie są odważni,  Jak postępować z hejterami? Czym grozi hejt?

Hejt.pdf

Prezentacja na temat fake newsa

Fake_News - czym jest i czym grozi

Filmy edukacyjne

Praca zdalna -  na co uważać w sieci, jak sobie radzić?

Sytuacje w sieci, które mogą Cię zaniepokoić:

•  ktoś wypytuje Cię o Twoje dane np. imię, nazwisko, adres,

•  ktoś namawia Cię do wysłania swoich zdjęć,

•  ktoś prosi Cię o podanie Twoich haseł dostępu np. do poczty e-mail lub portali społecznościowych,

• ktoś próbuje rozmawiać z Tobą na tematy intymne

Co wtedy zrobić? Jeśli podejrzewasz, że ktoś w sieci ma wobec Ciebie złe zamiary:

• natychmiast przerwij kontakt z tą osobą,

• nie kasuj waszej korespondencji np. e-maili, rozmów w komunikatorze (gdyby była taka potrzeba, mogą one pomóc np. w znalezieniu takiej osoby),

• porozmawiaj o tej sytuacji z kimś dorosłym np. rodzicami lub skontaktuj się z nami pod bezpłatnym numerem 116 111.

Agresja w sieci  -  jak nie stać się jej sprawcą?

Kilka zasad, którymi warto kierować się, by samemu nie być sprawcą takiej agresji:

1. Jeżeli chcesz coś opublikować lub rozesłać w internecie i uważasz to za żart, poświęć jakiś czas na zastanowienie się, czy wszystkie osoby, których to dotyczy, będą odbierać to tak samo, czy, gdyby coś podobnego opublikowano na Twój temat to też odebrał/ a/byś to jako nieszkodliwy żart? Jeśli masz wątpliwości,  nie publikuj.

2. Szczególnie uważaj na sytuacje, kiedy komunikując się przez internet doświadczasz silnych emocji, np. jesteś na kogoś zdenerwowany,  uważasz, że zrobił Ci coś nieprzyjemnego w  cyberprzestrzeni. Bardzo łatwo w takiej sytuacji o impuls, który spowoduje działanie w postaci opublikowania czy przesłania czegoś, czego już nie będzie można wycofać. Warto w takich sytuacjach odejść na jakiś czas od komputera, ochłonąć i zastanowić się.  W wielu sytuacjach zdarzy się tak, że zrezygnujemy z wcześniejszego pomysłu.

3. Warto pomyśleć o innych. Kiedy widzimy, że nasza koleżanka czy kolega działa nerwowo i chce komuś zrobić przykrość za pomocą internetu, możemy ją lub jego powstrzymać. Czasami nasz głos rozsądku w takich sytuacjach może być skuteczny i ta osoba zrezygnuje z niefortunnego pomysłu. Kto wie, może w innej sytuacji kolega czy koleżanka powstrzyma nas?

4. Kiedy zdarzy się, że nie pomyśleliśmy i nieumyślnie zrobiliśmy komuś coś przykrego komunikując się online, zawsze warto przeprosić. Dla kogoś, komu zrobiliśmy krzywdę bardzo ważne jest to, że nie zrobiliśmy tego celowo oraz że żałujemy tego, co się stało.

Ciekawe publikacje

Bezpieczeństwo online w Szkołach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej

Publikacja Uotka z radami, jak bezpiecznie korzystać z urządzeń mobilnych. Materiał opracowany przez ekspertów Akademii NASK.

Bezpieczeństwo online w Szkołach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej

ulotka Porady opracowane przez ekspertów Akademii NASK.

Bezpieczeństwo online w Szkołach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej

Publikacja Poradnik dokładnie zapozna  ze światem gier – z ich typami, korzyściami z grania oraz niebezpieczeństwami, na jakie są narażone dzieci w przestrzeni wirtualnej. Podpowie też, jak właściwie dobierać gry i jak sprawić, że korzystanie z nowych technologii będzie bezpieczne dla najmłodszych użytkowników komputera i internetu. Publikacja opracowana przez Ośrodek Rozwoju Edukacji (www.ore.edu.pl).

Bezpieczeństwo online w Szkołach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej

Publikacja Zagadnienia nadmiernego korzystania z komputera i internetu przez dzieci i młodzież. Poradnik został przygotowany przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (www.saferinternet.pl), współtworzone przez NASK oraz Fundacje Dajemy Dzieciom Siłę. Partnerem publikacji jest Fundacja Orange.